Araucaria araucana, poznata i kao araukarija, pehuén ili čileanski bor, je vrsta četinara poreklom iz Južne Amerike, posebno iz Anda u Čileu i Argentini. Evo nekoliko ključnih informacija o ovoj biljci:
Karakteristike:
-
Iglice: Araukarija ima gusto raspoređene, oštre, četvorougaone iglice. Iglice su obično tamno zelene boje i mogu dostići dužinu od oko 3-4 cm.
-
Plodovi: Biljka proizvodi velike, jestive orašaste plodove poznate kao „pehuén“ ili „araukarijski orasi“. Plodovi su jestivi i važni su u ishrani domorodaca koji žive u Andima.
-
Oblik: Araukarija je konusnog oblika sa pravilnom, piramidalnom krošnjom. Može dostići visinu od 30-40 metara.
Upotreba:
-
Ukrasna vrednost: Araukarija je popularna u pejzažnom uređenju zbog svog neobičnog izgleda i egzotičnosti.
-
Ishrana: Plodovi su jestivi i bogati su proteinima, mastima i hranljivim materijama. Oni se koriste u kuvanju i ishrani u nekim kulturama.
Održavanje:
-
Zalivanje: Araukarija preferira dobro drenirana zemljišta i umereno zalivanje.
-
Određeni položaj: Voli sunčana ili polusenovita mesta i dobro uspeva u umerenoj klimi.
-
Orezivanje: Orezivanje nije često potrebno, ali može se obaviti radi oblikovanja krošnje ili uklanjanja oštećenih ili mrtvih grana.
Zanimljivosti:
-
Primitivna biljka: Araukarija se smatra „živim fosilom“ jer je jedna od najstarijih i najprimitivnijih vrsta četinara koja je preživela od pre 200 miliona godina.
-
Kulturno značenje: Plodovi araukarije imaju kulturno i religijsko značenje za domorodačke narode Južne Amerike, posebno za mapuče, koji ih smatraju svetim.
Araukarija je fascinantna biljka koja ima izuzetno visok dekorativni i ekološki značaj. Uz pravilnu negu i održavanje, može postati impresivan dodatak pejzažnom uređenju.